استعاره چیست مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط شکرانی مدیردبیرستان   
جمعه, 14 مرداد 1390 ساعت 17:33


 

استعاره چیست؟

          موضوع استعاره در زبان، در طول قرنهای متمادی مورد توجه دانشمندان علوم مختلفی چون ادبیات، فلسفه و زبان‌شناسی بوده است. دیدگاه سنتی كه اكثر مطالعات پیشینیان را تحت‌الشعاع قرار داده بود، استعاره را چیزی بالاتر از یك آرایه ادبی محض قلمداد نمی‌كرد. اما مطالعات زبانشناسان شناختی طی سه دهه اخیر ، ماهیت جدیدی برای استعاره تعریف كرده است. بر اساس برداشتهای جدید شناختی، استعاره دیگر فقط یك ارایه ادبی یا تنها یكی از صور كلام نیست بلكه فرایندی فعال در نظام شناختی بشر محسوب می‌شود. استعاره های مفهومی نقش اساسی در درك زبانمند ازمفاهیم بر عهده دارند. استعاره مفهومی در حقیقت الگوبرداری بین مفهومی می باشد.تحقیق حاضر سعی دارد ماهیت استعاره و نقش شناختی آن را در زبان فارسی مورد بررسی قرار دهد. در این راستا فرضیه ای طرح گردیده كه براساس آن استعاره و مفاهیم استعاری، در زبان فارسی، نقش اساسی در شكل‌دهی نظام شناختی زبانمندان دارند. علاوه بر ارزیابی این فرضیه، تحقیق در پی یافتن چگونگی و فرایند رابطه بین استعاره و شناخت در زبان فارسی خواهد بود. این كه آیا این رابطه نظام مند است و مبانی جهانی یا همگانی، و فرهنگی و اجتمایی، هر یك تا چه حد در شكل گیری استعاره های مفهومی در زبان فارسی نقش دارند، دو مساله دیگر پیش روی این تحقیق می گذارد. در این راستا گردآوری داده‌ها از زبان روزمره ملفوظ و مكتوب فارسی معاصر آغاز شد. به دلیل گستردگی عبارات استعاری در زبان روزمره دامنه گردآوری به چهار مفهوم خشم، دل، عقاید و زمان محدود گردید و كار تجزیه و تحلیل داده‌ها براساس معیارهای شناختی و به ویژه چارچوب لیكاف و جانسون (1980) و مطالعات تكمیلی سایر زبانشناسان آغاز گردید.

           نتایج و یافته‌های این تجزیه و تحلیل در راستای اثبات فرضیه تحقیق بود و به عبارتی مشخص شد، استعاره‌های مفهومی به طور فعال در شكل‌دهی شناخت فارسی زبانان نقش دارند.و از طریق این استعاره هاست كه فارسی زبانان مفاهیمی انتزاعی چون چهار مفهوم مورد بررسی تحقیق را به كمك مفاهیمی ملموس تر و عینی تر می فهمند. از طرفی نظام‌مند بودن رابطه استعاره و شناخت به اثبات رسید. همچنین بررسی استعاره های مفهومی فارسی نشان داد كه بخشی از استعاره‌ها در تطابق با مبانی همگانی و مشابه زبانهایی مثل انگلیسی شكل می‌گیرند، و بخش دیگری از انها تحت تاثیرمبانی فرهنگی، اجتماعی به وجود می ایند. به عبارتی ماهیت الگوبرداری های استعاری و حتی ترجیح كاربرد یك استعاره مفهومی بر دیگری در زبان فارسی، تحت تاثیر باورهای فرهنگی، اجتمایی زبانمندان،در كنار مبانی جهانی استعاره ها می باشد.

            استعاره : به كار بردن كلمه در غیر معنی اصلی استعاره در زبان فارسی ،آرایه ای است مانند تشبیه وتنها تفاوت آن این است كه مشبه یا مشبه به حذف می شود.

 

 

انواع استعاره:

        استعاره دارای دو نوع است:

1-مصرحه(آشكار):این نوع استعاره ،تشبیه ای است كه مشبه حذف شود. هدف از آن اغراق ، ایجاز،تأكید ،محسوس وعینی كردن امور و... است.

2-مكنیه(تشخیص):این نوع استعاره،برعكس مصرحه تشبیه ای است كه در آن مشبه به حذف می شود.

 

 

 


 


 

 

مثال:

چهره ی او مانند گل سرخ است

    موی او چون سنبل است

 

 

 

قضا چون زگردون فرو هشت پر                   همه زیر كان كور گردند وكر

 

نظرات 

 
+3 #3 faezeh 1392-07-29 21:32
نفهمیدممممممممم ممممم :-?
:cry:
:sad:
:o
مرسی :-)
Quote
 
 
+1 #2 afsane 1391-09-05 18:36
واااااا :o :cry: :oops: 8) :P :zzz :-x

همش 3 مثاااااااال...؟؟؟؟؟؟
Quote
 
 
+1 #1 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1391-08-24 22:39
مثالاتون که تشبیح نه استعاره :eek: :eek: :eek: :eek: :o
Quote
 

اضافه کردن نظر

Security code
ّروز آوری کد امنیتی

رتبه اول امتحانات خرداد 93


ابوالفضل سرلکی سوم ریاضی

رتبه اول امتحانات خرداد 93


  پوریا خانی چهارم ادبیات

رتبه اول امتحانات خرداد 93


سالارشفیعی چهارم تجربی

شوراهای دانش آموزی93/94

دریافت فرم اطلاعات - چاپ

     کد ملی راواردکنید

دریافت فرم تعهدنامه - چاپ

     کد ملی راواردکنید    

رتبه اول امتحانات خرداد93


بهنام پیمانی فر  پایه اول

رتبه اول امتحانات خرداد 93


  احسان رضایی چهارم ریاضی

رتبه اول امتحانات خرداد 93


محمدحسین طاهری دوم ریاضی

نظر سنجی سایت امین 88

نظرشمادرمورد سایت امین88
 

آمار بازدیدکنندگان از سایت

تاریخ افتتاح سایت 88/6/25

ارزشیابی دبیران امین توسط دانش آموزان

جهت ورود به فرم ارزشیابی اینجاکلیک کنید

فرم ارسال مطالب ازطرف شماجهت نمایش درسایت

جهت ورود اینجا را کلیک کنید