رتبه های ممتاز امتحانات ترم اول دبیرستان امین دی 93

برترین های انضباطی ترم اول = پایه اول :عرفان شیرمحمدی ، امیرمهدی منصوری ، علیرضا منصوری ، محمدجواد پیمانی (حیدر)، مهدی خانی ، محمد صرامی ، علیرضا چرمی ، مهدی مهدوی و رضا نامداریان . پایه دوم ریاضی : ابوالفضل جعفری پور ، سیدحامد سیرانی ، مرتضی کریمی و محمد یزدی . پایه سوم ریاضی : سجاد صرامی ، محمدحسین طاهری ، علی کریمی ، محمدرضا کریمی ، امیرحسین منصوری و داوود هلیلی . پایه چهارم ریاضی : محمد حاجی ابراهیمی ، حمید عسکری ، علیرضا مختاری ، محمد اردشیری ، امیرحسین رحمتی ، رسول قندی و محمدرضا کمالی . پایه چهارم ادبیات : احمدرضا ابراهیم بابایی و اسماعیل بهرامی     
کیف مدرسه ای مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
کیف مدرسه ای
 

 

امروز انواع مختلف کیف مدرسه در بازار موجود است که در این میان کوله‌پشتی طرفداران بیشتری دارد.

کیف‌های کوله‌پشتی که در اندازه‌ها، رنگ‌ها و شکل‌های متنوعی به بازار عرضه می‌شوند امروز بسیار متداول شده و برای دانش‌آموزان در هر سنی مناسبند و اگر به طرز صحیحی استفاده شوند بسیار مفید هستند. بسیاری از کوله‌پشتی‌ها شامل جیب‌های زیادی هستند که به دانش‌آموز کمک می‌کند در حمل کتاب‌ها، برگه‌ها و دفترچه‌ها از خانه به مدرسه و بعکس راحت‌تر باشد. در مقایسه با کیف‌های روی شانه‌ای یا کیف‌های دستی، کوله‌پشتی‌ها بهترند، زیرا در واقع وزن کیف توسط ماهیچه‌های قوی‌تری در بدن (یعنی ماهیچه‌های پشت و ماهیچه‌های شکمی)‌ تحمل می‌شود.

 

وقتی از این نوع کیف‌ها درست استفاده شود، وزن کوله‌پشتی در بدن توزیع می‌شود و دردهای گردن و شانه هنگام استفاده از آنها در مقایسه با کیف‌های دستی یا کیف‌های روی شانه بسیار کمتر خواهد شد.

 

اگرچه این کیف‌ها بسیار کاربردی و مناسب هستند، اما در صورت سنگینی بیش از حد یا استفاده نادرست، می‌توانند باعث کشش ماهیچه‌ها و مفاصل و درد در ناحیه پشت شوند. در اینجا به نکاتی اشاره می‌کنیم که به دانش‌آ‌موزان کمک می‌کند تا کیف کوله‌پشتی مناسب تهیه کنند.

 

 

مشکلاتی که کوله‌پشتی‌ها می‌توانند ایجاد کنند

 

اگرچه بسیاری از فاکتورها و عوامل می‌توانند باعث درد در ناحیه پشت شوند (مثل مشارکت بیش از حد در فعالیت‌های ورزشی، وضعیت نامناسب در نشستن و کم‌تحرکی‌های طولانی‌مدت)‌ اما برخی دانش‌آموزان به خاطر این که در تمام طول روز مقدار زیادی کتاب و دفتر با خود حمل می‌کنند، دچار این نوع دردها می‌شوند. بیشتر پزشکان و فیزیوتراپ‌ها پیشنهاد می‌کنند که بچه‌ها نباید باری بیش از 10 تا 15 درصد وزن بدن خود را در کیف گذاشته و حمل کنند.

 

برای کمک به فهم این مطلب که چقدر یک کیف سنگین می‌تواند روی بدن کودک تاثیر بگذارد، باید به نحوه عملکرد نواحی پشت بدن بپردازیم. ستون فقرات از 33 استخوان تشکیل شده که مهره نامیده می‌شود و بین مهره‌ها، دیسک قرار گرفته است.

 

وقتی یک شیء سنگین مانند یک کیف کوله‌پشتی پر از کتاب به طور نادرستی روی شانه‌ها قرار می‌گیرد، نیروی وارد شده می‌تواند بچه را به سمت عقب بکشاند. برای جبران، باید کودک به سمت جلو خم شود و این کار باعث می‌شود که ستون فقرات به طور غیرطبیعی به هم فشرده شود. وزن سنگین ممکن است باعث ایجاد درد در نواحی پشت، گردن و شانه در کودک شود.

 

کودکانی که کوله‌پشتی خود را فقط روی یکی از شانه‌هایشان می‌اندازند (که بسیاری از آنها هم این کار را انجام می‌دهند!) درواقع به یک سمت بدن خود متمایل می‌شوند تا وزن اضافه را جبران کنند. در این حالت آنها درد در ناحیه پشت بدن را تجربه کرده و شانه‌ها و گردنشان کشیده می‌شود.

 

استفاده نامناسب از کوله‌پشتی می‌‌تواند باعث ‌ایجاد وضعیت نامناسب در فرم بدن شود. دخترها و بچه‌های کوچک‌تر در خطر ناراحتی‌های ناشی از سنگینی کوله‌پشتی‌ها قرار دارند، چراکه حساس‌ترند و حمل بارهای نامتناسب با وزن بدن برایشان زیانبارتر است. همچنین کوله‌پشتی‌ها با بندهای نازک و سفت که در داخل شانه‌ها جای می‌گیرند روی اعصاب و گردش خون تاثیر می‌گذارند. این نوع از بندها می‌توانند باعث سوزش، بی‌حسی و ضعف در بازوها و دست‌ها شوند.

 

کیف‌های سنگین یا پر تنها باعث دردهای ناحیه پشت بدن نمی‌شوند بلکه معایب دیگری هم دارند. بچه‌هایی که کیف‌های بزرگ حمل می‌کنند اغلب از مقدار فضایی که کیف اشغال می‌کند، آگاه نبوده و هنگام راه رفتن یا دور زدن یا حرکت در جاهای تنگ و باریک مرتب با کیف خود به دیگران ضربه وارد می‌کنند و باعث صدمه زدن به کودکان دیگر می‌شوند. حمل کیف‌های سنگین طریقه راه رفتن یک فرد را تغییر داده و خطر افتادن بویژه در پله‌ها را افزایش می‌دهد.

 

 

خرید کیف مناسب

 

به رغم مشکلات بالقوه‌ای که کوله‌پشتی‌ها دارند، اما در واقع در صورت استفاده درست، یک وسیله عالی برای دانش‌آموزان هستند، اما قبل از این که یک کوله‌پشتی جدید و به روز برای فرزندتان تهیه کنید، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 

ـ هنگام خرید کوله‌پشتی‌ها سعی کنید یک کوله‌پشتی سبک انتخاب کنید که وزن اضافه‌ای را به کودک تحمیل نکند. مثلا اگرچه کیف‌های چرمی خیلی زیبا هستند، اما از کیف‌های سنتی پارچه‌ای سنگین‌ترند.

 

ـ یک کیف با دو بند پهن انتخاب کنید، زیرا بندهای خیلی نازک به شانه‌ها صدمه می‌زنند.

 

ـ کیفی را بخرید که روکش نرمی داشته باشد تا نه‌تنها راحتی را افزایش دهد که سایر بچه‌ها را نیز از ضربات ناشی از وسایل تیز موجود در کیف مثل خط‌کش، مداد و کتاب نجات بدهد.

 

ـ کوله‌پشتی‌هایی که دارای یک بند اضافه در ناحیه کمر هستند، بهترند چون به توزیع وزن در کل بدن کمک بیشتری می‌کنند.

 

ـ کیف‌هایی که دارای جیب‌های بیشتری هستند نیز در توزیع بیشتر وزن تا حدودی موثرند.

 

اگرچه کوله‌پشتی‌هایی که دارای چرخ بوده و قابلیت کشیده شدن روی زمین را دارند برای کسانی که بار زیاد و سنگینی در کیف می‌گذارند مناسبند، اما حمل آنها در بالا بردن از پله یا در روزهای برفی سخت است.

 

 

استفاده عاقلانه از کوله‌پشتی

 

برای کمک به کودک خود برای جلوگیری از صدمات ناشی از استفاده از کوله‌پشتی می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 

ـ بار کیف را سبک کنید. توصیه شده که نباید وزنی بیش از 10 تا 15 درصد وزن بدن توسط شخص حمل شود. اگر نمی‌دانید 10 تا 15 درصد وزن فرزندتان چقدر است، ‌از یک ترازو استفاده کنید. (مثلا اگــــر کــودکتان 30 کیلوگرم وزن دارد، وزن 3 تا 6‌/‌3 کیلویی، حداکثر باری است که او می‌تواند در کیف خود حمل کند)‌.

 

ـ به کودک خود آموزش دهید که هر دو بند کیف را روی 2 شانه خود قرار دهد و از کیف درست استفاده کند.

 

کارهای دیگری که می‌توانید در این زمینه انجام دهید عبارتند از:

 

ـ کودک خود را به استفاده مرتب از میز تحریر و قفسه کتاب‌ها تشویق کنید و اجازه ندهید که تمام طول روز، کتاب‌هایش را در کیفش با خود حمل کند.

 

ـ‌ از او بخواهید که وسایل غیرضروری را با خود حمل نکند چون وزن کیف را افزایش می‌دهد.

 

ـ او را تشویق کنید که فقط کتاب‌های مورد نیازش را با خود به مدرسه ببرد نه هرچه کتاب و دفتر دارد.

 

ـ ‌بلند کردن کوله‌پشتی به روش صحیح می‌تواند از صدمه به کودک جلوگیری کند. کودک باید یاد بگیرد که یک کیف را با هر وزنی، این‌گونه از زمین بردارد: ابتدا زانوهایش را خم کند و سپس کیف را با هر دو دست برداشته و روی شانه‌هایش قرار دهد.

 

ـ‌ به کودک آموزش دهید که از همه قسمت‌های کوله‌پشتی استفاده کند و وسایل سنگین‌تر مثل کتاب‌ها را در قسمت وسط کیف بگذارد.

 

 

اگر می‌بینید که کودکتان کیفش را درست حمل نمی‌کند به او آموزش داده و مضرات استفاده نادرست از کوله‌پشتی را به او توضیح دهید. اگر کودکتان دچار درد در نواحی کمر، پا و دست شده، بهترین کار مشورت با پزشک متخصص است.

 

شکرانی مدیر دبیرستان امین خمینی شهر

آخرین بروز رسانی در پنجشنبه, 09 شهریور 1391 ساعت 22:36
 

نظرات 

 
0 #1 sina 1391-08-20 19:13
as nemone soalateton mamnon :lol:
Quote
 

اضافه کردن نظر

Security code
ّروز آوری کد امنیتی

ارسال پیامک ازطریق سایت

انتخاب معلم

نام شما

متن پیام ارسالی

شوراهای دانش آموزی93/94

گالری تصاویر دبیرستان امین

برنامه های امتحانی امین

آموزش های خانواده امین

اردوهای برگزار شده امین

آمار بازدیدکنندگان از سایت

تاریخ افتتاح سایت 88/6/25

گروه ممتازجهت تعویض رفرش

1_350x267.jpg

رتبه 6 کنکور 93 رشته ادبیات


  پوریا خانی افتخاردبیرستان امین

سال نو همگی شما مبارک


گروه های اموزشی دبیرستان

نظر سنجی سایت امین 88

نظرشمادرمورد سایت امین88
 

نواخته شدن زنگ مهر در امین


جستجوی داخلی در سایت امین 88

ارزشیابی دبیران امین توسط دانش آموزان

جهت ورود به فرم ارزشیابی اینجاکلیک کنید

فرم ارسال مطالب ازطرف شماجهت نمایش درسایت

جهت ورود اینجا را کلیک کنید